Між Москвою та Коломойським. Чим володіє і за що опинився під санкціями РНБО Павло Фукс
Автор: Богдан Заїка
Арсен Аваков, Володимир Зеленський, Ігор Коломойський і Павло Фукс. Колаж: Таїсія Зарянова/LIGA.net
Між Москвою та Коломойським. Чим володіє і за що опинився під санкціями РНБО Павло Фукс
Автор: Богдан Заїка
Арсен Аваков, Володимир Зеленський, Ігор Коломойський і Павло Фукс. Колаж: Таїсія Зарянова/LIGA.net
19 листопада 2005 року новий губернатор Харківської області Арсен Аваков проводив незвичайний аукціон. Найбагатші люди Харкова смітили грошима, змагаючись за оригінальні лоти від самого губернатора, мера міста та президента, щоб допомогти в реконструкції будівлі місцевої філармонії.

Підсумки здивували. Один з трьох найдорожчих лотів – купіль-коритце з зображенням козака Мамая кінця 17 століття від Віктора Ющенка – придбав якийсь Павел Фукс за 1 млн грн. "Хто такий Фукс?", – запитували присутні журналісти. Про російського бізнесмена, який покинув рідний Харків ще в 90-х, ніхто не знав.

Десять років по тому те саме запитання задавали один одному їхні київські колеги. У 2015-му Фукс раптово повернувся з Москви і за короткий час став одним з найяскравіших бізнесменів сучасної України.

Дружба з Ігорем Коломойським і багаторічним мером Харкова Геннадієм Кернесом, запрошення до Харкова адвоката Дональда Трампа Рудольфа Джуліані, гучні меценатські проєкти і чутки про викуп у минулої влади бізнесу, – все це створювало навколо Фукса ореол таємничості й успіху.

Усе змінилося 2021-го. Перший значний удар він отримав в березні 2021-го, коли Рада національної оборони і безпеки (РНБО) доручила Держгеонадрам відібрати у нібито пов'язаних з Фуксом компаній 19 ліцензій на видобуток газу і нафти на родовищах у Полтавській області. Через два місяці, 18 червня, бізнесмен і сам опинився під санкціями РНБО.

Хто такий Павло Фукс, як зі списку найбагатших українців він перемістився до списку санкцій РНБО і завдяки чому збирається виправляти становище?
LIGA.net розпочала готувати цей матеріал задовго до введення санкції РНБО проти Павла Фукса. Ми зверталися до бізнесмена з пропозицією записати інтерв'ю, але він відмовився, обмежившись кількома коментарями через пресслужбу.

Спекулянт і посередник: дитинство та юність Павла Фукса

Павло Фукс (фото: Дмитро Ларін/УП)

По життю я – максималіст і кожну можливість намагаюся витискати до кінця
– так у 2010 році 39-річний бізнесмен Павло Фукс описував своє життєве кредо
До великих грошей випускнику Харківського національного університету будівництва та архітектури не звикати. Уже в 16 років він керував власним автомобілем і отримував в день місячну зарплату простого радянського робітника.

"В день я заробляв по 100 рублів, мама у мене отримувала по 90 рублів на місяць", – розповідав Фукс в інтерв'ю проросійському телеканалу "Перший незалежний". Секрет – у підприємливості та генах. В середині 80-х батько харківського бізнесмена був підприємцем-цеховиком, розповів LIGA.net один з колишніх консультантів Геннадія Кернеса – покійного ексмера Харкова і близького друга Фукса.

Сам Фукс "фарцював": перепродував з націнкою імпортні сигарети. За даними російського Forbes, його перша велика угода відбулася на початку 90-х. Разом з партнерами він привіз до Харкова партію сигарет Winston на $200 000. І поки сигарети доїхали до України, через гіперінфляцію їхня вартість зросла майже втричі.

Бізнес Фукса, як і багатьох інших підприємливих харків'ян того часу, був зав'язаний на Москву. У 1994 році він остаточно перебрався до російської столиці. Там заснував компанію "Союз Інвест". "У той час це був звичайний бізнес, спекулятивний: купували і продавали все, що було можливо, – розповідав Фукс в інтерв'ю ЕП. – Що я добре пам'ятаю – це спирт, горілку і техніку".

Паралельно у підприємливого комерсанта збільшувалась і кількість зв'язків. До кінця 90-х, Фукс став посередником у бартерних угодах між колишніми радянськими підприємствами – постачав паливо й арматуру на заводи з ядерного концерну ТВЕЛ, співпрацював зі структурами Газпрому і білоруським Белтрансгазом.
Своїх бізнес-партнерів молодості Фукс не розкриває, посилаючись на забудькуватість і юнацьке захоплення боксом. За словами депутата Харківської облради Дмитра Булаха, одним із перших партнерів Фукса міг бути Геннадій Кернес. Опосередковано цю версію підтверджує журналіст Шимон Бріман. Він стверджує, що Кернес і Фукс були не тільки друзями з раннього дитинства, а й партнерами. Сам Фукс в інтерв'ю НВ в січні 2021 року говорив, що не вів з колишнім мером Харкова загальних справ "останні 20 років".

Девелопер і почесний бізнесмен Росії

Дональд Трамп і Павло Фукс (фото: Mike Pence / Twitter)

До кінця 1990-х ситуація в колишніх радянських республіках почала вирівнюватися. І послуги посередників на кшталт Фукса втрачали актуальність.

Бізнесмен з торгівлею не зав'язав, але звернув увагу на девелопмент – ризиковий, але маржинальний бізнес. "Цей вид бізнесу дає унікальну можливість майже відразу побачити результат своїх зусиль, втілити в бетоні, сталі та склі волю сотень людей", – описував Фукс в одному з інтерв'ю причини свого нового захоплення.

За словами бізнесмена, дорогу в девелопмент йому відкрив засновник російської корпорації "Інгеоком" Михайло Рудяк, який загинув у 2007 році. "Він був моїм другом і бізнес-партнером, – розповідав Фукс. – Він мені допоміг, багато розповів, багато чому навчив".

Учитель міг би пишатися учнем. За 15 років ділової активності в Росії Фукс досяг успіху. Побудував під Рубльовкою два котеджних селища, спорудив московські ТРЦ Калузький і Атріум, звів в елітному бізнес-центрі Москва-Сіті дві вежі – Імперія і Євразія.

Серед партнерів Фукса були й інші впливові люди: московський забудовник Микола Бородін і майбутні депутати від Єдиної Росії Олександр Тер-Аванесов і Микола Макаров, колишній міністр енергетики, індустрії і торгівлі Казахстану Мухтар Аблязов, а також Олег Гранкін – родич колишнього зятя експрезидента Росії Бориса Єльцина Валентина Юмашева.

Російський журнал Forbes в 2020 році називав Фукса найвпливовішим московським девелопером кінця 2000-х – не в останню чергу завдяки дружбі з радником патріарха Кирила Володимиром Ресіним і колишнім віцемером Москви Йосипом Орджонікідзе. Фукс входив до правління Спілки російських підприємців і був удостоєний від президента країни-агресора Володимира Путіна грамоти за внесок в економіку.

Крім перерахованих активів у бізнес-імперію ексхарків'янина входили міноритарні пакети акцій московського спорткомплексу Олімпійський і Совкомбанк, а його компанії MosCityGroup (Фукс володів 50% акцій) належали три столичних готелі – Аеростар, Будапешт і Петро I.

Перед вихідцем з Харкова відкрилися запаморочливі перспективи. Амбіції бізнесмена, що набрав ваги, не обмежувалися однією лише російською столицею.

За словами самого Фукса, довгий час йому належали футбольний клуб Тбілісі та єдиний виробник мінеральних добрив у Грузії Руставський Азот. На Рибальському острові в Києві він задумав побудувати аналог Москва-Сіті.

На піку до 2008 року у його компанії MosCityGroup, чию вартість, з його слів, європейські банки оцінювали в $4 млрд, було девелоперських проєктів на 7 млн ​​квадратних метрів. Фукс всерйоз подумував про купівлю франшизи Trump Tower і виведення MosCityGroup на IPO.

Планам не судилося здійснитися. Виходу на IPO завадила фінансова криза, а з майбутнім президентом США Фукс не зійшовся в ціні. "Трамп запропонував мені $20 млн за бренд, а я йому запропонував $10 млн, та й то – $2 млн відразу, а решту – протягом року, – розповідав Фукс в інтерв'ю ЕП. – Ми з ним торгувалися якийсь час, він наполягав на 20 млн, а я порахував, що це дорого, і відмовився".
Згідно з інформацією сайту Offshoreleaks, бізнесменові можуть належати понад 260 офшорних компаній, зареєстрованих на Віргінських островах. За даними Al Jazeerа, у нього можуть бути офіси в Лондоні, Ірландії, острові Мен, Багамах і на Кіпрі, частки в компаніях Stallion Group Holdings, IOI Group, Цементній компанії в Північній Нігерії та кубинській хіміко-фармацевтичній корпорації LabioFam Asia.
Фінансова криза 2008-го спустила Фукса з небес на землю. За його словами, на момент кризи він був винен кредиторам $650 млн. Будівництво об'єктів у всій Росії довелося зупинити, серед них – житловий комплекс Sky House та елітне селище в підмосковному місті Істра.

"Зруйнувалося майже все. До кризи мені здавалося, що це – не проблема. Продав один-два об'єкти і розрахувався, – нарікав бізнесмен. – Але коли сталася криза, все повністю зупинилося".

Ощадбанку Росії він заборгував 5 млрд рублів, Альфа-банку – $200 млн. Наступні сім років пішли на те, щоб відбитися від кредитів.

У 2015-му Фукс відмовився від громадянства Росії та переїхав в Україну. А вже за три роки, в листопаді 2018-го, бізнесмен опинився під персональними санкціями уряду РФ.

Утікач, боржник, агент Коломойського

Віталій Хомутинник, сенатор Кевін Маккартні та Павло Фукс на вечірці на честь інавгурації Дональда Трампа (фото: Kenneth P. Vogel/Twitter)

Чому Фукс повернувся на Батьківщину? Великий харківський бізнесмен, з яким LIGA.net спілкувалася на правах анонімності, і депутат-антикорупціонер Дмитро Булах висувають кілька версій.

Серед можливих причин вони називають конфлікт Фукса з російським сенатором-бізнесменом Олександром Шишкіним, проблеми з силовиками і втрату інтересу до Росії через провал своїх проєктів.

За даними російського Forbes, щоб розрахуватися з боргами протягом 2011-2015 років, Фукс продав майже все: дві вежі в Москва-Сіті, частку в Совкомбанку і СК "Олімпійський", землю в підмосковній Істрі й активи в Грузії. Це дозволило погасити борги і приїхати в Україну з грошима, каже Фукс.

Не всі кредитори з цим згодні. За даними Комерсанта, в 2018 році Високий суд Лондона зобов'язав MosCityGroup Фукса виплатити казахському БТА Банку $55 млн за купівлю в 2009 році 50% частки в башті Євразія.

У цьому проєкті партнером Фукса був Мухтар Аблязов – колишній глава й акціонер БТА Банку, якого в Україні, Росії та Казахстані підозрюють у шахрайстві. Цю ж статтю казахська прокуратура інкримінує і Фуксу, вважаючи, що він може бути причетний до виведення з БТА банку $7,5 млрд.

Не минулося без проблем і в Росії. У 2019-2020 роках МВС РФ порушило проти бізнесмена три кримінальні справи, звинувативши його у виведенні 7,2 млрд рублів з недобудованого ЖК Sky House, розкраданні $85 млн, залучених під будівництво селища в Істрі, і виведення $10 млн з Російського міжнародного банку (РБК).

На щастя для Фукса, кримінальні справи в Росії розвалилися. За даними Комерсанта, наприкінці 2020 року після довгих судових суперечок Мосміськсуд все-таки став на бік бізнесмена і скасував п'ять його заочних арештів.

Сам Фукс називає ці звинувачення "чистою політикою". "Тут (в Україні. – Ред.) я побачив набагато більші перспективи, ніж в Росії. Я поїхав через те, що вважається, що я був представником Ігоря Коломойського в Росії. Я ж з ним дружу, спілкуюся, спецслужби все знають", – пояснював Фукс в інтерв'ю ЕП причини свого повернення.

Назад в Україну

Геннадій Кернес і Павло Фукс (фото: Gepard59/Instagram)

У публічних виступах Фукс не приховував, що на рішення повернутися вплинув Коломойський, який обіймав у 2014 році посаду губернатора Дніпропетровської області.
Ігор Валерійович мені говорив: дивись, все впало. Приїжджай, у тебе гроші є, будеш скуповувати всі активи і дивитися, що є цікаве. Він (Коломойський. – Ред.) тоді був на піку, був одним із головних героїв, які врятували Дніпропетровськ і брали участь у захисті Харкова"
– розповідав Фукс
Життя змінилося. Але розпочинати довелося не з чистого аркуша.

Ще наприкінці 90-х, коли фірма Фукса постачала паливо структурам російського ТВЕЛу, молодий бізнесмен викупив близько $60 млн боргу українського Енергоатому перед російською компанією.

Щоб повернути гроші Фуксу довелося переїхати на вісім місяців у Київ і збирати з великих підприємств борги за електроенергію перед Енергоатомом. У цей період він познайомився з багатьма впливовими в Україні людьми: Віктором Пінчуком, Рінатом Ахметовим, Ігорем Коломойським, Миколою Мартиненком, Давидом Жванією та Юлією Тимошенко.

Старі контакти стали в нагоді. Переїхавши в 2015 році в Україну, він почав збирати пропозиції. "Я цікавився всім, що продавалося. Мені цікаво те, що я можу дешево купити і дорого продати", – розповідав Фукс в інтерв'ю "Першому езалежному".

Що купив?

Список компаній, де Фукс безпосередньо є власником, невеликий. Перша – "Інтербуд Груп", яка планує будувати на Рибальському острові ЖК Oasis. Друга – фонд FCA Partners (управляє активами Закритого недиверсифікованого венчурного фонду "Київський"), в третій – гольф-клубі Козин – Фуксу належить всього 5,5% частка.

Це точно не все. В інтерв'ю НВ у січні 2021 року Фукс стверджував: у нього є нафтогазовий бізнес, деякі дистрес-активи і "багато землі" в Києві. "Я багато куди проінвестував і зараз поєдную активи. Купую різні активи у Фонду гарантування вкладів", – розповів бізнесмен. Від конкретики він відмовився.

Чому не всі в реєстрі юридичних осіб? За словами співрозмовника, який входив до оточення бізнесмена, підприємець часто вдається до практики прихованих інвестицій.

Наочний приклад – партнерство з ВІП-колектором Інвестохіллс, якому Фукс, за словами СЕО компанії Андрія Блінова, допомагав фінансово в обмін на борги найбільшого в Україні виробника шин Росава Костянтина Жеваго і компанії Яблуневий дар Тараса Барщовського.

До того ж у 2016-2018 роках бізнесмен вів перемовини про купівлю столичного бізнес-центру Парус у Вагіфа Алієва, планував придбати Промінвестбанк разом з ексвласником Укрбуд Development Максимом Микитасем і цікавився компанією Донбасенерго.

Особливе місце в непублічній бізнес-імперії Фукса посідає нафтогазовий бізнес.

За даними LIGA.net, Економіченої правди, телеканалу Al Jazeera і Генеральної прокуратури, бізнесменові також можуть належати частки в декількох нафтогазових компаніях з трьома десятками ліцензій на видобуток в Полтавській і Харківській областях. Раніше їх приписували оточенню четвертого президента Віктора Януковича, який втік до Росії в 2014 році.

Інтерес до "активів Януковича" виявився для Фукса токсичним. Через це його почали порівнювати в ЗМІ з Сергієм Курченком, який вибудував в Україні бізнес-імперію завдяки близькості до "сім'ї".

Йдеться, зокрема, про 67% в компанії Голден Деррік (зараз – група Іст Юроуп Петролеум), 100% в ДВ нафтогазовидобувна компанія (володіє харківської ТЕЦ Есхар), 51% в компанії Девон і 22% в Видобувній компанії Укрнафтобуріння. Партнерами в останньому активі виступають його багаторічні друзі – Ігор Коломойський і Віталій Хомутинник.

За словами співрозмовника з оточення бізнесмена, Фукс зацікавився Голден Деррік, щоб потім продати її ліцензії. Видобувати вуглеводні він не планував.

"Купівля Голден Деррік – це особиста домовленість Фукса зі Ставицьким (міністр енергетики при Вікторі Януковичі. – Ред.) через Коломойського", – розповів співрозмовник LIGA.net на правах анонімності.

Були й інші гучні інвестиції. До 2018 року Фуксу також належала компанія Укррослізинг, яка відсудила майже 2 млрд грн боргу у Київського метрополітену. Після того, як комунальне підприємство розпочало сплату боргу, вибухнув скандал і в 2019 році суд заблокував виплати. Компанію перейменували, а Фукса в держреєстрі змінив маловідомий австрієць.

Сам бізнесмен категорично спростовує інформацію про скупівлю "активів Януковича" в Україні. Єдиний виняток – частка в Укрнафтобурінні, яку він підтвердив в інтерв'ю НВ в 2019 році після декількох років заперечення. Це визнання український Forbes використав у 2021 році, оцінивши статки бізнесмена в $165 млн.

"Ніколи не купував активи, пов'язані з Януковичем і його соратниками. Мені були цікаві ліцензії компанії Голден Деррік. Але я їх врешті не купив. Це дуже ризикований greenfield, там нічого немає – порожня земля. У мене є, де вигідніше розміщувати гроші – нерухомість, дистрес-активи", – заявляв Фукс НВ.

Фонд "Київський" у 2020 році отримав 236 млн грн чистого прибутку, його джерело – продаж боргів, зазначається в аудиторському висновку до фінансового звіту. Протягом року інвесторам нарахували 220 млн грн в якості дивідендів.
Коломойський і Хомутинник, можливо, – не єдині бізнес-партнери Фукса в Україні. За даними співрозмовника LIGA.net, що входив в оточення бізнесмена, Фукс також може бути старшим партнером народного депутата від ОПЗЖ Ігоря Абрамовича, якому на пару з Хомутинником належить нафтогазова компанія Укргаз Інвест. За даними видання enkorr, на кінець 2017 року вона була одним з партнерів Укрнафтобуріння разом з компанією Девон за договорами про спільну діяльність на Сахалінському родовищі в Харківській області. Однак сам Фукс через свого прессекретаря Катерину Рошук заявив LIGA.net, що з Ігорем Абрамовичем його поєднує багаторічна дружба і "спільного бізнесу у них немає".

Таємні зустрічі, кримінальні справи та санкції РНБО

Павло Фукс, Геннадій Кернес, крайній праворуч – Олександр Шишкін (фото: Gepard59/Instagram)

Адміністративний ресурс – головна причина, чому Фуксу вдається вибудовувати свій бізнес"
– вважає харківський депутат Дмитро Булах
Журналісти програми Схеми, починаючи з 2017 року, неодноразово помічали кортеж Фукса біля адміністрації п'ятого президента Петра Порошенка, фіксували зустрічі бізнесмена зі старим знайомим, главою МВС Арсеном Аваковим і з Олександром Грановським, якого за минулої влади УП називала неофіційним куратором силовиків, митниці та судової системи.

Також Фуксу приписують політичний вплив у Харкові. "Що до, що після смерті Кернеса, Фукс був і залишається дуже впливовим бізнесменом в Харкові. З Аваковим він дружить досить давно. І після смерті Геннадія Адольфовича вони домовилися – зробили ставку на праву руку Кернеса Ігоря Терехова (в.о мера міста. – Ред.)", – упевнений Булах.

Фукс від усіх подібних припущень відмахується. Хоча контакти в уряді могли б пояснити, як за минулого президента втікачеві з Росії вдалося наростити м'язи і відбиватися від претензій силовиків.

Яскравий приклад – справа ГПУ про "гроші Януковича", за якою Фукса викликали на допит у ГПУ як свідка у липні 2018 року. Бізнесмена тоді, за його ж словами, вважали причетним до спроби зірвати конфіскацію $1,5 млрд з рахунків в Ощадбанку, що нібито належали оточенню Януковича.

"Що ви тут якихось юристів найняли, судіться? – переказував в інтерв'ю ЕП Фукс діалог зі слідчими ГПУ. – Я їм сказав, що цим не займаюся. І все. А що ще? Нехай перевіряють".

Як ця справа стосується Фукса? За даними Al Jazeera, близько $160 млн із зазначеної суми могли належати офшору Quickpace Limited, який Фукс нібито придбав у 2015 році у Сергія Курченка разом з ексдепутатом Олександром Онищенком за $30 млн.

Про можливу оборудку Фукса і Курченка заявили і детективи НАБУ, які вилучили в 2016 році в офісі Онищенка договір про купівлю Quickpace Limited з ініціалами покупців: "А.Р.О. і П.Я.Ф" – схожі до ПІБ Олександра Онищенка та Павла Фукса. Але їм пощастило. Ні Онищенку, ні Фуксу жодних підозр і звинувачень не висунули.

Ця історія не єдина.

За президентства Порошенка ГПУ так і не змогла повернути Держгеонадрам видані без аукціону в 2011 році 19 нафтогазових ліцензій компанії Голден Деррік (у 2017-му компанію перейменували на Іст Юроуп Петролеум, а її ліцензії – переоформили на 19 окремих фірм, які де-юре належать директору Іст Юроуп Петролеум Віталію Лупеті) і програла суди, намагаючись заарештувати всі "активи Фукса" на прохання прокуратури Республіки Казахстан.
Як Павло Фукс може бути пов'язаний з Іст Юроуп Петролеум?
Згідно з реєстром юридичних осіб Міністерства юстиції України, Фуксу належить 62% акцій компанії Інтербуд Груп через офшор Baneberry Group Limited. Офшором зі свого боку володіє інша компанія – Dorchester International Incorporated, яка може належати Фуксу через Mildene Company, зазначено на сайті Offshoreleaks. Водночас Dorchester Incorporated, як стверджував у 2015 році адвокат компанії Голден Деррік у спорі з Міністерством екології та Кабінетом міністрів, – акціонер кіпрської Hartlog Limited через Utmost Capital. Водночас Hartlog Limited володіє 67% часткою акцій в Іст Юроуп Петролеум (раніше – Голден Деррік). У своїх доводах адвокат посилався на Аффідевіт (письмова заява) суду міста Лімасол від 12 серпня 2015 року, який підтвердив правильність копії схеми власності Голден Деррік. У редакції LIGA.net немає прямих доказів причетності Фукса до Іст Юроуп Петролеум.
Справа не тільки в адмінресурсі. "У Фукса дуже сильна і велика команда юристів, вони працюють 24/7", – розповів LIGA.net співрозмовник з оточення бізнесмена.

Зміна влади, незважаючи на підтримку Фуксом кандидатури Володимира Зеленського на президентських виборах, похитнула позиції бізнесмена.

Першого удару було завдано Фуксу в березні 2021 року. Тоді на виконання рішення РНБО Держгеонадра відібрала у 19 компаній з групи Іст Юроуп Петролеум 19 з 30 ліцензій на видобуток нафти і газу в Полтавській області. Президент зі свого боку роботу цих компаній заблокував.

За даними Дзеркала тижня, ініціатором санкцій проти фірм, пов'язаних з Фуксом, був глава СБУ Іван Баканов. Той нібито запропонував членам РНБО повернути державі "ліцензії Годен Деррік" під приводом загрози національній безпеці – через відсутність видобутку на ліцензійних родовищах і причетність "до громадянина Російської Федерації".

Тоді імені Фукса ніхто не назвав. Але вже 18 червня, за підсумками чергового засідання РНБО, секретар РНБО Олексій Данилов оголосив про введення повного пакета персональних санкцій проти Фукса й олігарха Дмитра Фірташа.

Заходи проти Фукса Данилов пояснив спробою пов'язаних з бізнесменом компаній повернути відібрані ліцензії через Окружний адміністративний суд Києва.
Ми ще раз підкреслюємо, що ми не допустимо, щоб люди в незаконний спосіб отримували такі преференції від держави. І неважливо, коли це відбувалося – чи за часів президента Януковича, чи за президента Порошенка"
– заявив Данилов
Рішення ухвалювалося не одноголосно, стверджує член наглядової ради Укрзалізниці Сергій Лещенко. За його даними, санкції щодо Фукса та Фірташа не підтримали двоє – Арсен Аваков і спікер Верховної Ради Дмитро Разумков.

Сам Фукс з рішенням РНБО не згоден. Введені санкції він називає особистою помстою Данилова і обіцяє їх оскаржити не тільки в українському суді, але й у Європейському суді з прав людини.

"Данилов – колишній член партії Яблуко, де його давній партнер – Михайло Бродський (власник видання Обозреватель, Фукс звинувачує його у вимаганні. – Ред). Це – помста Данилова особисто. Він ввів в оману президента й інших людей, що ухвалювали це рішення. Я обов'язково подам до суду і особисто на цю людину", – прокоментував в эфірі телеканалу Україна 24 Фукс санкції РНБО, завивши вчергове, що до подсанкційних компаній він стосунку не має.

Рішення з відкритим фіналом: що загрожує Фуксу

Павло Фукс (фото: pavelfuks/Telegram)

Які наслідки загрожують бізнесменові? Відповідно до опублікованого на сайті президента Володимира Зеленського указу №266, Фукс підпадає під 13 видів обмежень. Серед них, наприклад, заборона брати участь у приватизації держмайна і блокування всіх його активів в Україні.

Також бізнесменові заборонено інвестувати на території іноземних держав, зберігати в іноземних банках свої гроші та володіти ліцензіями на користування надрами України. Період дії обмежень – три роки з моменту набрання ними чинності – до 24 червня 2024-го.

Що далі? Один з депутатів від Слуги народу, близьких до президента Зеленського, припустив, що в разі судового спору, санкції РНБО проти бізнесмена можуть розсипатися.

"За Порошенка був прийнятий закон, який дозволяє вводити санкції проти громадян України, якщо вони фінансують тероризм. Але незрозуміло, наскільки він конституційний. Акцент на те, що поки вони (Фукс і Фірташ. – Ред.) відбиватимуться в судах, минуть року. А вау-ефект вже є", – заявив депутат.

Сам Фукс, принаймні на словах, готовий прийняти виклик. "Зараз вони (санкції. – Ред.) ускладнять мені життя. Але я як працював і жив в Україні, так і буду жити, працювати і сплачувати податки", – заявив бізнесмен.
Дата: 25.06.2021

Верстка: Анна Андреєва

Інфографіка: Таїсія Зарянова

© 2021 Усі права захищені.

Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ

[email protected]