Процес над Стерненком – це історія народження політичного діяча. Для літератури і кінематографу, сюжет не новий. Найкраще з творів на подібну тему – казка Євгена Шварца «Дракон». Коротко сюжет: мандрівний лицар Ланцелот забрів до міста, колись захопленого драконом, зустрів дівчину, якій загрожувала біда, вбив дракона, одружився і став головною людиною в місті.
Тут безліч збігів. Починаючи з того, що Стерненко схожий на Ланцелота навіть за своїми соціально-демографічними характеристиками. Ланцелот прийшов звідкись із півдня, Стерненко – з Одеси. Ланцелот дещо наївний у своїх політичних поглядах – Стерненку дорікають максималізм. До поєдинку з драконом Ланцелот був дев'ятнадцять разів поранений легко, п'ять разів важко і три рази смертельно. На тілі Стерненка безліч бойових відмітин, на нього тричі робили замах.
Дракон теж пізнаваний. У казці у нього складна роль – монаршого титулу або президентської посади немає. Він досить неформальний. Це, швидше, кримінальний авторитет, який замінює собою нормальний держапарат – кришує місто, збирає данину їдлом і дівчатами. У нього три голови і різні обличчя. То він з'являється у вигляді грубуватого солдафона, то, як стриманий і високочолий пан, то ще якось. Ось і в нашому випадку у дракона безліч облич.
То колишній заступник голови адміністрації Януковича, заслужений юрист України
Андрій Портнов заявить, що його мета – домогтися для Стерненка довічного ув'язнення. Депутат
Олександр Дубінський почне лобіювати вручення Стерненку підозри. То слуга народу Максим Бужанський обізве Стерненка побутовим вбивцею. То прокинеться голова харківського громадського активіста
Михайла Добкіна і розповість про роль у справі Стерненка світової закуліси. Додамо сюди діячів із Комітету порятунку України у вигнанні і гопників із підворіття.
Не треба бути політичним аналітиком, щоб побачити у всьому цьому багатоголів'ї того самого ящіра, який у лютому 2014 року, помахуючи пораненими крилами, полетів у бік Ростова. А нині виповзає частинами на Печерських пагорбах.
У творі Шварца на допомогу герою приходять ті, про кого Ланцелот раніше не знав. Торговці килимами принесли йому килим-літак, капелюшний майстер накинув на нього шапку-невидимку, коваль вручив щит і меч. Щось подібне відбувалося і під час суду про обрання запобіжного заходу для Стерненка.
Підтримати його прийшли представники різних поглядів та політичних таборів. Навіть ті, кого Стерненко не очікував побачити. Багато людей – сотні. І, як це часто в житті буває, не прийшли ті, на кого він чекав.
У стороні, не привертаючи особливої уваги, стояв одеський побратим Стерненка, голова міського осередку Народного руху Михайло Кузаконь. Приїхав з Ужгорода найкращий експерт із поранень, хірург 125-ї гірсько-піхотної бригади, який провів десятки операцій в умовах бою, Олександр Данилюк. Та інші шановані люди, яких юрист Портнов назвав «бродячим кублом».
Біля суду можна було побачити екс-голову Митної служби
Максима Нефьодова і екс-міністра інфраструктури
Володимира Омеляна. Було досить багато народних депутатів від Слуги народу, Голоса, Батьківщини та Європейської солідарності. Перезиралися один із одним хлопці, озброєні піротехнікою. Трохи незвично було бачити поруч пацанів у чорних майках і ліберальних панянок із ЛГБТ-символікою.
У казці люди і тварини, які зібралися на площі, знайомляться один із одним, намагаючись знайти спільну мову. Кіт нявкає, ослик плескає вухами. Так і тут було відчуття, що люди, які прийшли підтримати Стерненка, ніби придивляються один до одного.
Кілька годин на під спекотним сонцем стояла екс-міністр охорони здоров'я
Уляна Супрун. Що змусило її прийти? Перш ніж відповісти на це питання, пані Уляна робить крок назад:
– Що вас дивує?
– Все-таки Стерненка називають радикалом...
– А що таке радикал? Ось ви, наприклад, були на Майдані?
– Так.
– Тоді ви теж радикал. Ви журналіст?
– Так.
– Якщо ви журналіст і не знаєте, що таке радикал, якщо у вас немає дефініції цього поняття, то ви не можете писати про Стерненка, – і ще раз, переконано: – Ні, не можете.
У казки Шварца, звичайно, щасливий кінець. Дракон недооцінив противника і програв. Йому здавалося смішним, що якийсь хлопчисько наважився кинути виклик. Драконова голова міркувала так: «Доведеться побитися. Та відверто кажучи, я не шкодую про це, я тут не так давно розробив дуже цікавий удар лапою ен в ікс напрямку. Зараз спробуємо його на тілі».
Вороги Стерненка постійно його недооцінюють. Під час другого нападу, нагадаємо, він затримав і знешкодив виконавця. Під час третього – змусив тікати двох бугаїв. Наступний етап – судовий процес. І знову паралелі.
Судове засідання щодо обрання попереднього запобіжного заходу нагадувало бій у небі між драконом і Ланцелотом. Бійки в будівлі суду і навколо неї були пов'язані з тим, що суд відмовився пропускати до залу всіх бажаючих: все-таки карантин.
Незрозуміло, як подібний поворот подій міг передбачити Шварц, але... В книзі подільник дракона, бургомістр, оголошує: «Слухайте наказ. Щоб уникнути епідемії хвороб очей, і тільки тому, на небо дивитись забороняється. Що відбувається на небі, ви дізнаєтеся з комюніке, яке в разі потреби буде випускати особистий секретар пана дракона».
Що ж ми бачимо? Дракон отримав по шиї і завдав кілька ударів у відповідь. Стерненко опинився під двомісячним домашнім арештом. Оголошений антракт. Робити прогнози не хочеться. Шанси на перемогу у Стерненка-Ланцелота безумовно є. Незалежно від результату судових розглядів, він стане політичною фігурою. З невеликим застереженням: якщо виживе.