Скільки б грошей у медицину не вливали, якщо їх погано використовувати, відчутних покращень не буде ні для пацієнтів, ні для лікарів. На щастя, тут за останні роки є позитивні зрушення.
Найважливіше — це програма медичних гарантій. Вона почала діяти з 1 квітня цього року. За нею, усі лікарні країни стали рівними перед державою.
Наприклад, є фіксована сума, скільки коштує інфаркт. І її отримує за кожен пролікований випадок лікарня що у Києві, що у Ковелі. Більше того, приватні медзаклади теж мають право претендувати на бюджетні кошти, якщо їх влаштовує сума, встановлена державою, і вони відповідають вимогам НСЗУ.
Це має створити конкуренцію між лікарнями, які раніше могли не перейматися тим, хочуть до них люди чи ні, бо суму з бюджету отримували однакову. Утім, аби ця модель запрацювала сповна, потрібно більше коштів, оскільки медики різних профілів – від онкології до хірургії – вказують, що тарифи недостатні, аби лікарня могла розвиватися і суттєво збільшити зарплати медикам.
Друге, на що варто звернути увагу –
відкриті дашборди. Це електронні карти на сайті НСЗУ, які в режимі реального часу показують, як мігрують країною наші кошти на медицину.
Так головним лікарям чи місцевій владі уже важко сказати, що грошей не заплатили, їх немає тощо. Видно чітко суму, дату, і за що перерахували.
Наприклад, заходите на вкладку
укладені договори і шукаєте свою лікарню. І бачите, що Надвірнянська райлікарня до кінця року отримає від держави майже 77 млн грн, Вінницька обласна клінічна лікарня – 220 млн грн, а приватна багатопрофільна лікарня імені Святого Миколая в Запоріжжі – 15 млн за пакетом стаціонарної хірургічної допомоги.
Окрім суми грошей, ви можете бачити і пакети послуг, на які лікарня підписала договір з НСЗУ. Тобто якщо лікарня підписала контракт по хірургії, вас там мають прооперувати безоплатно незалежно від прописки.